czwartek, 4 stycznia 2018

Rozliczamy PIT na komputerze z systemem Linux Mint 18.3 Sylvia

Jak rozliczyć PIT za rok 2017 na komputerze z systemem Linux Mint?

Oto rozwiązanie dla komputera z systemem Linux Mint 18.3 Sylvia w wersji 32 bit i środowiskiem graficznym xfce. Wszystko proste i w trybie graficznym, prawie jak w Okienkach.

Od lat używam do rozliczenia PIT programu stworzonego co prawda dla systemu Windows ale dobrze działającego też dzięki Wine na komputerach z systemem Linux.
Najpierw instalujemy Wine
Można skorzystać z Menadżera oprogramowania. Po uruchomieniu Menadżera wpisujemy by wyszukał „wine” i instalujemy potrzebne pakiety (patrz rysunek - haczyk w zielonym kole).

Pojawi nam się opis programu. Klikamy „instaluj” i podajemy hasło do autoryzacji.
Czekamy na koniec procesu instalacji. Instalator może zaproponować nam instalację czcionek dla systemu Windows na co oczywiście się zgadzamy. Ja już miałem wcześniej zainstalowane.
Po zakończonej instalacji w rozwijanym Menu programów pojawi nam się podmenu „Wine”. I w moim wypadku to już wszystko jeśli chodzi o Wine. Nic nie zmieniałem w domyślnych ustawieniach Wine.
Ze strony http://pit.dobry.pl/index.php/programy/pity pobieramy program pity2017ngsetup.exe i zapisujemy na dysku. Program jest oczywiście darmowy. W dziale forum i pomoc techniczna znajdziemy też porady dla użytkowników systemu Linux. Użytkownicy Minta mają także mój blog ;)
W katalogu użytkownika odnajdujemy miejsce gdzie zapisaliśmy plik pity2017ngsetup.exe i klikamy na nim prawym klawiszem myszy. Wybieramy: Otwórz za pomocą > Wine Wndows Program Loader i obserwujemy postęp procesu instalacji tak jak w Windows ;) Po zakończonej instalacji na pulpicie pojawi nam się ikonka programu PITy2017. I to już właściwie wszystko. Program działa tak jak w systemie Windows. :)

***
Program PITy2017 IPS sam wykrywa dostępność aktualizacji na serwerze producenta i proponuje ich pobranie oraz instalację.
Ta procedura aktualizacji działa także w przypadku uruchomienia programu PITy2017 IPS także za pośrednictwem Wine w systemie Linux Mint.

***
Zapis do PDF
Gdyby nie działał eksport formularza do pliku PDF należy: zainstalować pakiet cups-pdf. I gotowy formularz już będziemy mogli wydrukować do pliku PDF.

7 komentarzy:

  1. No dobrze, a jak obliczyć zwrot podatku z Holandii? Czy deklarację można złożyć samodzielnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Alan Komiściuk
      Niestety nie mam doświadczenia w obliczaniu takich zwrotów podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Ale dzięki za link do strony poświęconej tej problematyce ;)

      Ta notka nie jest rodzajem doradztwa podatkowego a jedynie próbą udzielenia wsparcia technicznego dla tych, którzy chcieliby w Linux Mint uruchomić windowsowy program do obliczania podatków i wypełniania deklaracji podatkowych.

      Pozdr
      M

      Usuń
  2. Powiem Wam szczerze, że aktualnie cały czas zastanawiam się nad tym, czy nie skorzystać sobie z pomocy doradztwa podatkowego. Koniecznie musielibyście zerknąć sobie na stronę https://tojafacet.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-doradztwa-podatkowego/ aby sprawdzić, czy warto. Jestem przekonany, że tak!

    OdpowiedzUsuń
  3. A czy nie lepiej jest zlecić rozliczenie PIT jakiemuś tego typu http://www.perfekt.biz.pl biurze rachunkowemu? Moim zdaniem na pewno znają się oni na tym lepiej i dzięki temu będziecie mieć pewność, że PIT rozliczony jest prawidłowo

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto zastanowić się nad składaniem deklaracji podatkowej drogą internetową, bo są to szybkie i łatwe rozliczenia elektroniczne. Bardzo ważne jest jednak posiadanie odpowiedniego programu podatkowego.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nawet rozliczanie pitu nie należy do łatwego zadania, z resztą jak cała rachunkowość. Dlatego też wiele osób decyduje się korzystać z profesjonalnych usług księgowych

    OdpowiedzUsuń