sobota, 23 września 2017

Bombono DVD - prosty program do tworzenia (authoringu) video DVD

Bombono DVD
Bombono DVD to prosty program do authoringu (tworzenia) płyt Video DVD, który jest dostępny w oficjalnych repozytoriach Linux Mint 18.2 Sonya.
Interfejs programu jest przejrzysty i intuicyjny. W zakładce Source wrzucamy materiały (filmy), które maja znaleźć się na naszym dysku video DVD. Zakładka Menu pozwala na szybie i proste skomponowanie menu startowego na płycie z kilkoma filmami. W zakładce Output określamy miejsce na dysku, w którym ma wylądować przygotowany w Bmbono DVD katalog ze strukturą dysku DVD (DVD folder) lub obraz iso dysku.

Program pozwala teoretycznie na stworzenie płyty video DVD z posiadanych przez nas materiałów filmowych w różnych formatach (AVI, MKV, MP4 itp.). Jednak nawet autor programu zaleca aby filmy przeznaczone do authoringu w Bombono DVD wcześniej konwertować to formatu zgodnego z MPEG2 i o odpowiedniej rozdzielczości np. 720x576 dla PAL.
Ja do przygotowania filmów skorzystałem z WinFF (graficzny interfejs dla FFmpeg).
WinFF
Ciekawą funkcją programu Bombono DVD jest możliwość importu filmu z istniejącej już pyty DVD.
Project -> Add Videos from DVD
W oknie które się pojawi wskazujemy płytę DVD w napędzie, katalog VIDEO_TS lub obraz płyty (iso).
W następnym oknie wybieramy ścieżkę (film), który chcemy wyodrębnić (importować) z istniejącego już video DVD. Jeżeli mamy wątpliwości, którą ścieżkę wybrać to istnieje możliwość podglądu zawartości płyty.
W kolejnym oknie wskazujemy katalog, w którym ma znaleźć się wyodrębniony film. Autor programu zaleca aby był to pusty katalog.
Wyodrębniony (zaimportowany) film zostanie we wskazanym katalogu zapisany jako jeden, duży plik *.vob, który później będziemy mogli poddać reauthoringowi.
Okazuje się, że przy odrobinie pracy można w Bombono DVD osiągnąć podobny efekt jak użycie programu DVD Shrink. ;)

***
Nagrywanie płyt Video DVD
Bombono DVD oferuje też możliwość nagrania stworzonego projektu na płytę DVD. Jednak nie testowałem tej opcji. Uznałem, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie katalogu z projektem płyty lub obrazu płyty (iso), a sam proces wypalenia dysku powierzyć oprogramowaniu bardziej predysponowanemu do obsługi nagrywarki (K3b, Xfburn itp.).


Strona projektu Bombono DVD:
http://www.bombono.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz